סוכרת הריון

סוכרת הריון – אבחון טיפול והתמודדות עם סוכרת הריונית

סוכרת הריון מתפתחת במהלך ההיריון. בדומה לסוגים אחרים של סוכרת, היא משפיעה על האופן שבו התאים משתמשים בסוכר (גלוקוז). סוכרת הריונית גורמת למצב של סוכר גבוה בדם, העלול להשפיע על ההיריון ועל בריאות התינוק. למרות הסיבוכים האפשריים, יש גם חדשות טובות. נשים יכולות לסייע בשליטה על סוכרת הריון באמצעות אכילת תזונה בריאה, פעילות גופנית, ובמידת הצורך, נטילת תרופות. שליטה בסוכר בדם עשויה למנוע לידה קשה ולשמור על בריאות האם והתינוק.

בסוכרת הריון, רמות הסוכר שבות לנורמה מיד לאחר הלידה, אך עלול להתפתח סיכון לסוכרת מסוג 2. לכן יש לשתף פעולה עם הצוות הרפואי על מנת לפקח ולשלוט על רמות הסוכר בדם.

גורמים לסוכרת הריון

חוקרים אינם יודעים מדוע חלק מהנשים מפתחות סוכרת הריון. כדי להבין כיצד המחלה מתרחשת, יש להבין כיצד ההיריון משפיע על האופן בו הגוף מעבד גלוקוז. הגוף מעכל את המזון כדי לייצר סוכר שחודר לזרם הדם. בתגובה, הלבלב, שהיא בלוטה גדולה הממוקמת מאחורי הבטן, מייצר אינסולין, שהוא הורמון המסייע לגלוקוז לעבור ממחזור הדם לתאי הגוף, שם הוא משמש כאנרגיה.

במהלך ההיריון, השליה, המחברת את התינוק לאספקת הדם, מייצרת רמות גבוהות של הורמונים אחרים. כמעט כל ההורמונים האלו פוגעים בתפקוד האינסולין בתאים, מה שמגביר את רמת הסוכר בדם. עלייה מתונה של סוכר בדם לאחר ארוחות נחשבת לתקינה במהלך ההיריון.

ייצור הורמונים נגד הורמון אינסולין

ככל שהעובר מתפתח, השליה מייצרת יותר ויותר הורמונים נגד הורמון אינסולין. בסוכרת הריונית, ההורמונים של השליה מעוררים עלייה ברמת הסוכר בדם, עד לרמה שעשויה להשפיע על הצמיחה והרווחה של העובר.

סוכרת הריון מתפתחת ברוב המקרים במחצית האחרונה של ההיריון, לעתים כבר בשבוע העשרים, אך ברוב המקרים רק בשלב מאוחר יותר.

גורמי סיכון

כל אישה עלולה לפתח סוכרת הריון, אך חלק מהנשים נמצאות בסיכון גבוה יותר. גורמי הסיכון כוללים:

היסטוריה משפחתית או בריאות אישית

הסיכון לפתח סוכרת הריון גובר אם לאישה יש טרום סוכרת, מצב של רמות סוכר גבוהות בדם, העשוי לשמש כמבשר לסוכרת מסוג 2. סיכון נוסף מתרחש אם קרוב משפחה, כגון הורה או אחד, סובל מסוכרת מסוג 2.

בנוסף, סביר יותר שאישה תפתח סוכרת הריון אם המחלה התרחשה במהלך הריון קודם, או אם ילדה תינוק במשקל של למעלה מתשעה קילוגרם, או אם עברה לידת תינוק מת.

גיל מעל 25 – נשים מעל גיל זה נוטות יותר לפתח סוכרת הריון.

עודף משקל – קיים סיכוי גבוה יותר לפתח סוכרת הריון אם אישה סובלת מעודף משקל משמעותי עם מדד מסת גוף (BMI) של שלושים ומעלה.

מוצא אתני – מסיבות שאינן ברורות, נשים ממוצא אפריקאי או אסיאתיות, נמצאות בסיכון מוגבר לפתח סוכרת הריונית.

תסמיני סוכרת הריון

רוב הנשים אינן חוות תסמינים או סימנים משמעותיים. המחלה מתגלה בבדיקות הריון המבוצעות כחלק מתכנית הבריאות הכוללת של מעקב ההיריון.

אם התסמינים מתרחשים, הם כוללים צמא מוגבר, צורך במתן שתן בתדירות גבוהה יותר, ועייפות מוגזמת. אך תסמינים אלו מתרחשים ברוב ההריונות ולכן אינם זוכים להתייחסות מיוחדת מצד האישה או הרופא.

אבחון סוכרת הריון

רופאים אינם מסכימים על קבוצה אחת של הנחיות אבחון סוכרת הריון, וחלוקים בדעותיהם לגבי הצורך בביצוע בדיקות למחלה אם האישה צעירה מגיל 25 ואין לה גורמי סיכון. רופאים אחרים סבורים כי בדיקת כל הנשים ההרות היא השיטה הטובה ביותר לזהות את כל המקרים של סוכרת הריונית.

בדיקת אתגר גלוקוז ראשוני

האישה מקבלת סירופ גלוקוז לשתייה. שעה לאחר מכן, היא עוברת בדיקת דם כדי למדוד את רמת הסוכר בדם. כשהרמה נמצאת מתחת ל-130 עד 140 מיליגרם לדציליטר, התוצאה נחשבת לנורמאלית.

אם רמת הסוכר בדם גבוהה מהרגיל, התוצאה מעידה על סיכון גבוה יותר לסוכרת הריון, והאישה צריכה לעבור בדיקת סובלנות גלוקוז על מנת לקבוע את נוכחות המחלה.

בדיקת סובלנות גלוקוז – האישה צמה במהלך הלילה, ואז רמות הסוכר בדם שלה נבדקת. לאחר מכן ניתן לשתות משקה מתוק נוסף, המכיל ריכוז גבוה של גלוקוז, ורמת הסוכר בדם נבדקת אחת לשעה במשך שלוש שעות. אם לפחות שתיים מתוך הבדיקות מניבות תוצאות גבוהות מהרגיל, האישה מאובחנת עם סוכרת הריון.

סיבוכי סוכרת הריון

רוב הנשים עם המחלה יולדות תינוקות בריאים. אך סוכרת הריון שאינה נשלטת בקפידה עלולה לגרום לרמות סוכר בלתי מבוקרות בדם, ולהוביל לבעיות לאישה ולתינוק, כולל הסבירות הגוברת של צורך בלידה בניתוח קיסרי.

סיבוכים שעלולים להשפיע על התינוק

בסוכרת הריון, התינוק עלול להימצא בסיכון מוגבר למצבים הבאים:

משקל לידה מופרז

גלוקוז בדם חוצה את השליה, אשר מפעילה את הלבלב של העובר על מנת לייצר אינסולין נוסף. מצב זה עלול לגרום לעובר להתפתח למשקל גדול מדי.

תינוקות גדולים מאוד, שמשקלם מגיע לתשעה קילוגרמים או יותר, נמצאים בסיכון מוגבר להיתקע בתעלת הלידה, להיפצע במהלך הלידה או להזדקק ללידה בניתוח קיסרי.

לידה מוקדמת ותסמונת מצוקה נשימתית

רמת הסוכר בדם של האם עלולה להגביר את הסיכון שלה לפגיעה מוקדמת וללדת את התינוק טרם התאריך המיועד. במקרים אחרים, הרופא עשוי להמליץ על לידה מוקדמת, בשל משקל גדול מדי של התינוק. תינוקות שנולדו מוקדם עלולים לחוות תסמונת מצוקה נשימתית, מצב הגורם לנשימה קשה.

תינוקות עם תסמונת זו עשויים להזדקק לסיוע בנשימה, עד שריאותיהם מתבגרות ומתחזקות. תינוקות לאימהות עם סוכרת הריון עלולים לחוות תסמונת מצוקה נשימתית גם אם לא נולדו מוקדם.

רמות סוכר נמוכות בדם

בחלק מהמקרים, תינוקות לאימהות עם סוכרת הריון מפתחים רמות סוכר נמוכות בדם, במצב הנקרא היפוגליקמיה, זמן קצר לאחר הלידה, היות וייצור האינסולין שלהם גבוה.

היפוגליקמיה חמורה עלולה לעורר התקפים אצל התינוק. הנקה מוקדמת ולעתים טיפול בגלוקוז תוך ורידי עשוי להשיב את רמת הסוכר בדם התינוק לנורמה.

סוכרת מסוג 2 בשלב מאוחר יותר בחיים – תינוקות לאימהות עם סוכרת הריון נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח השמנת יתר וסוכרת מסוג 2 בשלב מאוחר יותר בחיים.

סוכרת הריון שאינה מטופלת עלולה לגרום למוות התינוק לפני הלידה או זמן קצר לאחריה.

סיבוכי סוכרת הריון שעלולים להשפיע על האם

סוכרת הריון עלולה גם להגביר את הסיכון של האם לפתח את המצבים הבאים:

סוכרת עתידית

בסוכרת הריון, אישה נמצאת בסיכון לפתח שוב את המחלה במהלך הריון עתידי. בנוסף, קיים סיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2. אך הקפדה על אורח חיים בריא, כגון תזונה בריאה ופעילות גופנית, עשויה לסייע בהפחתת הסיכון לסוכרת מסוג 2 בעתיד.

לחץ דם גבוה ורעלת הריון – סוכרת הריון מגבירה את הסיכון למצבים אלו, הנחשבים כסיבוך רציני של הריון המוביל גם לתסמינים אחרים העלולים לאיים על חיי האם והתינוק.

טיפול בסוכרת הריון

חיוני לפקח ולשלוט על רמות הסוכר בדם כדי לשמור על בריאות התינוק ולמנוע סיבוכים במהלך ההיריון והלידה. יש לפקח על רמות הסוכר גם בעתיד, ושיטות הטיפול עשויות לכלול:

ניטור רמת הסוכר בדם

במהלך ההיריון, הצוות הרפואי יבקש מהאישה לבדוק את הסוכר בדם ארבע עד חמש פעמים ביום, בבוקר ולאחר הארוחות, על מנת לוודא שהרמות נשארות בטווח הבריא. זה נשמע אולי לא נוח וקשה, אך פעולות אלו הופכות להיות קלות יותר עם הזמן.

כדי לבדוק את רמת הסוכר בדם, יש לדקור את האצבע באמצעות מחט קטנה לקבלת טיפת דם, ולאחר מכן יש להניח את הדם על רצועת בדיקה המוחדרת למד גלוקוז בדם, מכשיר שמודד ומציג את רמת הסוכר בדם.

תזונה בריאה

אכילה נכונה של סוגי מזונות בריאים היא אחת השיטות הטובות ביותר לשליטה על הסוכר בדם ולמנוע עליית משקל מוגזמת, אשר עשויה להציב אישה בסיכון גבוה יותר לסיבוכים. תזונה בריאה מתמקדת בפירות, ירקות ודגנים מלאים, מזונות עשירים בתזונה ובסיבים נמוכים בשומן ובקלוריות, ומגבילה את הפחמימות המעודנות ביותר, כולל ממתקים.

לא קיימת תזונה אחת שמתאימה לכל אישה, ומומלץ להתייעץ עם תזונאית מוסמכת או מומחה סוכרת על מנת ליצור תוכנית תזונה המבוססת על המשקל הנוכחי, מטרות המשקל במהלך ההיריון, רמת הסוכר בדם, הרגלי פעילות גופנית, העדפות מזונות ותקציב.

מניעת סוכרת הריון

לא קיימות שיטות הגנה מוחלטות מפני סוכרת הריון, אך הקפדה על הרגלי חיים בריאים עוד לפני ההיריון, יכולה לסייע במניעת המחלה. גם אם אישה פיתחה את המחלה, שמירה על הבריאות עשויה להפחית את הסיכון שלה לפתח את המחלה בהריונות עתידיים, או לפתח סוכרת מסוג 2 בעתיד.

הקפדה על פעילות גופנית

פעילות גופנית לפני ההיריון ובמהלכו עשויה לסייע בהגנה מפני התפתחות סוכרת הריונית. המטרה היא לבצע חצי שעה של פעילות מתונה ברוב ימות השבוע, כגון הליכה יומית מהירה, רכיבה על אופניים או שחייה.

אם אישה אינה יכולה לשלב שגרת אימונים בני חצי שעה במהלך היום, מספר אימונים קצרים ישפיעו אף הם. ניתן להחנות את המכונית רחוק וללכת מעט ברגל, או לרדת מהאוטובוס מספר תחנות לפני ההגעה ליעד. כל תנועה נוספת מגדילה את הסיכויים לשמור על הבריאות.

תזונה בריאה – יש לבחור מזונות עשירים בסיבים ונמוכים בשומן ובקלוריות. דגש התזונה צריך להיות מוצב על פירות, ירקות ודגנים מלאים. מומלץ להקפיד על מגוון תזונתי על מנת לסייע בהשגת מטרות התזונה מבלי להתפשר על טעם או תזונה, ולהקפיד על גודל המנות.

הפחתת משקל עודף לפני ההיריון – רופאים אינם ממליצים על ירידה במשקל במהלך ההיריון, ולכן יש להתמקד בשינויים קבועים בהרגלי האכילה. יש להניע את החתירה לקראת המטרה באמצעות הבנת היתרונות ארוכי הטווח של ירידה במשקל, כגון בריאות הלב, הגברת האנרגיה ושיפור ההערכה העצמית.

דולה

הקשר בין סוכרת הריון לרעלת הריון

סוכרת הריון ורעלת הריון הם מצבים המתרחשים רק במהלך ההיריון או לאחריו. סוכרת הריונית נגרמת כתוצאה מחוסר יכולת להשתמש כראוי בסוכר במהלך ההיריון, ועלולה לגרום

בדיקת מי שפיר

סיבוך אפשרי: סוכרת הריון עם תאומים

סוכרת הריונית נגרמת כתוצאה משינוי האופן בו הגוף מגיב להורמון האינסולין. הורמון זה מסייע להעברת גלוקוז מהדם לתאים, כך שהגוף יכול להשתמש בו לאנרגיה. במהלך

שמירת הריון וסוכרת הריון

רוב ההריונות מתפתחים באופן תקין ועוברים ללא כל סיבוכים מיוחדים. אך חלק מהנשים ההרות עשויות לפתח סיבוכים שונים במהלך ההיריון שעשויים להשפיע על בריאות העובר

דילוג לתוכן