שלבי התפתחות תינוקות

95% ממוצרי המזון לתינוקות כוללים מתכות רעילות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

95% ממוצרי המזון לתינוקות כוללים מתכות רעילות

שלבי התפתחות תינוקותמטרת כתבה זו להסביר על שלבי התפתחות תינוקות, מה כדאי או לא כדאי לעשות ומתי מומלץ לפנות לייעוץ.

שלבי התפתחות תינוקות – רקע כללי

אנו יודעים כי עוד בהיותו ברחם, העובר עובר דרך שלבי התפתחות אוניברסאליים. אנו יודעים כי חושים שונים מתפתחים עוד בשלב העוברי ואנו יודעים שאיבר כזה או אחר נוצר בשבוע X וכי גודלו מתאים לשבוע Y. בבדיקות האולטרסאונד נמדד העובר מכיוונים שונים בתקווה שהתפתחותו מתאימה לשבוע ההיריון.

עם לידתו של התינוק אנחנו ממשיכים לצפות בפלא ההתפתחות הטבעית שלו ועוקבים אחרי השלבים השונים. אבל, בניגוד לשלב העוברי, כאן יתכנו הבדלים די גדולים בין תינוק לתינוק. בעוד שאחד יתחיל לזחול בגיל חצי שנה, חברו ואף אחיו התאום עשויים להתחיל לזחול רק כעבור חודשיים וזה תקין לגמרי. הרי אנו שונים מאוד זה מזה, וכך גם תינוקות. גורמים שונים ומגוונים משפיעים על קצב ההתפתחות, חלקם גנטיים, חלקם מושפעים מהלידה, חלקם קשורים למשקל התינוק וגודלו וגם לנו יש השפעה על מימוש הפוטנציאל ההתפתחותי שלו התינוק שלנו.

ככל שהתינוק גדל, יתכנו הבדלים גדולים יותר. כך למשל, נצפה שכפות ידיו של התינוק שלנו יהיו פתוחות רוב הזמן מגיל חודשיים בעוד שלזחילה והתיישבות טווחים גדולים יותר.

האם עליי להאיץ בתינוק שלי לעמוד בשלבי התפתחות תינוקות?

על מנת למצות את שלבי התפתחות תינוקות, עלינו לספק לתינוק את הבסיס הטוב ביותר. כל שעלינו לעשות הוא לגעת בו הרבה, לחשוף אותו למגוון של צורות מגע, לספק לו תנועה במרחב בידיים שלנו ולדבר איתו. לא הרבה, אבל תובעני ולכן מתיש לעתים.

חשוב מאוד לא להאיץ שלבי התפתחות תינוקות. הסתכלו סביבכם. בעוד שאתם אולי מילוליים מאוד, החבר הכי טוב שלכם עשוי להיות אתלט והבן דוד שלכם בעל כישורים מתמטיים גבוהים. כך גם תינוקות. הם שונים במזגם ובקצב ההתפתחות שלהם וחשוב לתת להם את הזמן שלהם. יחד עם זאת, אם נראה לכם שתינוקכם משתהה במעבר לשלב הבא, התייעצו עם גורם מוסמך שיעריך זאת ויבחן באם יש מקום לעזור לו או לא.

האצת שלבי התפתחות תינוקות עלולה לגרום לאי מיצוי השלב הקודם. למשל, תינוק זוחל שאנו ממהרים להעמידו ולהוליכו, לא ימצה את שלב הזחילה כפי שהוא אמור למצות, לא יחזק מספיק את חגורת הכתפיים וכו'. ההאצה עלולה גם לגרום נזק כמו במקרה של תינוק רך שנושיב אותו בתדירות גבוהה למשחק על הרצפה, בעוד שהוא עוד אינו זוחל וגופו אינו מוכן לישיבה.

אני מאמינה כי להאצה עלולות להיות גם השלכות רגשיות. כך, כשם שלא אאיץ בילד בן 7 לפתור משוואות עם נעלמים וחזקות, כך לא אאיץ בתינוק ללכת כשהוא לא עושה זאת בעצמו. הוא לא רק לא יכול לעשות זאת גופנית, הוא מודע לכך שיש לי ציפיות ממנו ושהוא לא עומד בהן.

כל שלב התפתחותי שהתינוק עובר, מכין אותו לשלב הבא, הן מבחינה גופנית והן מבחינת הקשרים הנוצרים במוחו. לכן, חשוב שנראה שהתינוק שלנו לא פוסח על שלבים ושהוא ממצה כל שלב.

ההתפתחות עצמה, על אף שהיא מתרחשת על פני רצף, אינה לגמרי קווית. תינוק מתפתח בקפיצות לעתים ובקצב משתנה. למשל, תינוק עשוי להתהפך במכוון כמה פעמים ואז להפסיק. הוא עוצר, מפנים ושב לשלב הזה באופן מאורגן ומשוכלל יותר.

לסיכום: תנו לתינוק שלכם את הזמן שלו אך שימו לב שהוא לא פוסח על שלבי התפתחות תינוקות. במקרה שאינכם בטוחים – התייעצו.

למידע נוסף: מרכז מידע להתפתחות הילד – 0-15

מידע נוסף על התפתחות תינוקות

 

 

אולי יעניין אותך גם:

ביטוח סיעודי לתינוקות: אלו הן האפשרויות הפתוחות בפנינו לביטוח תינוקות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן