רשלנות רפואית בלידה של תאומים ושלישיות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

רשלנות רפואית בלידה של תאומים ושלישיותלידה מרובה עוברים, בין אם אלה תאומים ובין אם זו שלישייה, טומנת בחובה לא מעט אתגרים ועשויה להיות מלווה גם בסיבוכים שונים.

לצערנו, ישנם לא מעט מקרים של רשלנות רפואית בלידה תאומים ושלישיות, שבחלקם הסתיימות במותו של עובר אחד או יותר וגם בנזק בלתי הפיך לאם עצמה. לידה מוקדמת בהריון מרובה עוברים נחשבת לנפוצה מאד. 50 אחוזים מהריונות התאומים מסתיימים בלידה מוקדמת, בעוד ש – 90 אחוז מהריונות השלישיות מסתיימים בלידה כזו.

הסכנות והסיבוכים האפשריים בלידות מרובות עוברים

ככל שהלידה מסתיימת בשבוע מוקדם יותר, הסיכונים והסיבוכים האפשריים הם רבים יותר. לידת תינוק במשקל נמוך יכול להיות מלווה בבעיות בריאות שונות, כמו קושי לנשום באופן עצמאי בשל התפתחות לא מלאה או ראויה של הריאות. סיכון נוסף, שאפשרי גם הוא בלידת תאומים או שלישיות הוא היפרדות שיליה. הדבר קורה לרוב במהלך המחצית השנייה של ההיריון ויכול להוביל ללידת ולד מת או ללידה מוקדמת. במידה ומזהים זאת בזמן, מיילדים את התינוק השני בלידה קיסרית.

מקרים של רשלנות רפואית בלידת תאומים ושלישיות – דוגמאות

  1. במידה ושיטת הלידה שנבחרה היתה שגויה – לידות תאומים ושלישיות מסתיימות פעמים רבות בלידה קיסרית (ובמיוחד כשמדובר בלידת שלישייה). הרופא המטפל נדרש לקבל החלטה חשובה עוד לפני הלידה עצמה – איך לבצע אותה בפועל: האם בניתוח קיסרי או שמא באופן טבעי, בלידה וגינאלית. כדי לקבל את ההחלטה עליו לקחת בחשבון פרמטרים שונים כמו סיבוכים אפשריים, מצבם של העוברים וגם מצבה של היולדת עצמה.
  2. בדרך כלל, אחד הפרמטרים שנלקחים בחשבון הוא מנח התאומים. במידה והם נמצאים במנח ראש ולא קיימים סיבוכים כלשהם, לידה וגינאלית היא האפשרות הרצויה. אולם, במקרים בהם הם נמצאים במנח צד או מנח עכוז, הדבר איננו אפשרי. ישנם גם מקרים בהם תינוק אחד נולד בלידה וגינאלית, בעוד שאת התינוק השני או השלישי יש ליילד בלידה קיסרית. במידה והחלטתו של הרופא באשר לשיטת הלידה היתה שגויה, מה שהוביל לנזק או אולי למוות, הדבר ייחשב כשרשלנות רפואית.
  3. במידה ולא נכח בחדר הלידה צוות רפואי מורחב – מכיוון שמדובר בהריון בסיכון עם אפשרות לסיבוכים שונים, ישנה חשיבות רבה לנוכחותו של צוות רפואי מורחב בחדר הלידה. בדרך כלל, לצד הרופא המיילד עצמו, יהיו נוכחים בלידה גם רופא ילדים, רופא מרדים וצוות רפואי נוסף. במידה ולא נכח צוות כזה במהלך הלידה, מה שגרם לסיבוכים כלשהם, הדבר ייחשב כרשלנות רפואית.
  4. טעות במהלך הלידה עצמה – החלטות מוטעות שמקבל הרופא במהלך הלידה עצמה, החלטות שניתן היה לקבל אותן אחרת והן עצמן השפיעו על האופן שבו הסתיימה הלידה, נחשבות אף הן כרשלנות רפואית. הדבר ייחשב ככזה בבית המשפט בהנחה וניתן להוכיח כי במידה והייתה מתקבלת החלטה אחרת על ידי הרופא ניתן היה למנוע את הנזק שנגרם לעובר, לעוברים או לאם היולדת עצמה.
  5. במידה והרופא לא קיבל את הסכמתה של היולדת לבצע ניתוח קיסרי או לידה מכשירנית/הסכמה מדעת – לפני שהרופא מבצע הליך כלשהו, בין אם לידה מכשירנית או לידה בניתוח קיסרי, עליו ליידע את האישה בעניין, להסביר לה באופן מפורט על התהליך עצמו ולקבל את הסכמתה. במידה והדבר לא נעשה, הוא ייחשב כרשלנות רפואית. קבלת הסכמתה היא הוכחה שאכן היא מבינה את כל הסיכונים הנלווים להליך ואת הסיבוכים האפשריים, ומקבלת על עצמה את שיטת הלידה הנבחרת לאחר שבחנה יחד עם הרופא גם אלטרנטיבות אחרות.

המידע בעמוד זה מבוסס באדיבות האתר המקיף ביותר בנושא רשלנות רפואית בהריון ובלידה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן