הריון מרובה עוברים: מה חשוב לדעת לגבי רעלת הריון?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לpoisenידת תאומים ושלישיות מלווה בלא מעט סיכונים. הסיכוי לסיבוכים בלידה כזו הוא גבוה הרבה יותר מהסיכוי לסיבוכים בלידת תינוק אחד, וכך גם במהלך תקופת ההיריון. רעלת היריון בהריון לתאומים ושלישיות היא אחד הסיבוכים האפשריים, תופעה הבאה לידי ביטוי בתצורות שונות ויכולה לסכן באופן משמעותי הן את האם ההריונית והן את העובר עצמו.

מדוע זה קורה?

מדובר בתופעה ייחודית, המופיעה אך ורק אצל נשים ואך ורק במהלך ההיריון. היא מופיעה לרוב לאחר השבוע העשרים להריון ומתפתחת בקרב בין שלושה לחמישה אחוזים מהנשים ההרות. הסיבה העיקרית להופעתה היא הפרשת רעלן מהשליה ישירות לגוף האישה, מה שמוביל להתפתחות המחלה והתסמינים הלא פשוטים הנלווים אליה.

תופעה נפוצה יחסית

רעלת הריון היא אחד מהסיכונים לאם האפשריים בהריון לתאומים ושלישיות, והסיכוי לפתח אותה כפול מהסיכוי שתתפתח בהריון עם עובר אחד. מדובר בתופעה נפוצה יחסית, הבאה לידי ביטוי בחלבון בשתן ובלחץ דם גבוה.

תסמיני רעלת היריון, בין אם מדובר בהריון של תאומים, של שלישיות או אפילו בהריון של עובר אחד, יכולים להיות רבים ומגוונים. אפשר למצוא ביניהם כאבי ראש חזקים מאד, טשטוש בראייה, בצקות ובמקביל גם עלייה מהירה במשקל.

סיבוכים אפשריים

לרעלת הריון בהריון לתאומים ושלישיות, כמו גם בהריון עם עובר יחיד, ייתכנו מספר סיבוכים. אחד מהם הוא פגיעה בגדילת העובר. מכיוון שכלי הדם מתכווצים בשל עלייה בלחץ הדם, ישנה ירידה בזרימת הדם הן לעובר והן לשליה. מעבר לכך, ישנה אפשרות גם לאקלמפסיה, פרכוסים או אבדן הכרה.

חשוב ביותר לטפל מוקדם

מכיוון שמדובר בתופעה מסכנת חיים, חשוב לטפל בה מוקדם ככל שניתן וכבר עם גילויה. במידה והיא איננה מטופלת היא יכולה לגרום להתקפים, המהווים סכנה של ממש לאם ולעוברים. הטיפול ברעלת הריון בהריון לתאומים ושלישיות מצריך במקרים רבים לידה מוקדמת.

מכיוון שתרופות נוגדות פרכוסים עוזרות בעיקר לאם ומאפשרות לעוברים להמשיך ולשהות ברחמה תקופה ארוכה יותר, הפתרון הטוב ביותר, במקרים כאלה, הוא זירוז הלידה.

חשוב להיות עם "היד על הדופק"

מחקרים שנערכו לבדיקת השפעות וסיכוני רעלת הריון בהריון מרובה עוברים, מצאו שניתן להפחית את הסיכון לפתח את המצב באמצעות נטילת אספירין. בנוסף, נמצא כי קיים גם קשר בין הנטייה לקרישת יתר לבין רעלת היריון חמורה, המלווה בסיבוכים שונים.

לכן, במקרים כאלה, תרופות נוגדות קרישה יכולות לעזור. בכל מקרה, חשוב להיות "עם יד על הדופק" במהלך ההיריון, להקפיד על מפגשי בדיקות המעקב רפואי, ולגלות ערנות לכל הופעת תסמין שיכול לרמוז על רעלת היריון או כל בעיה בריאותית אחרת, ולהקפיד במיוחד על אורח חיים בריא.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן