פוריות הגבר

פוריות הגבר

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פוריות הגבר

פוריות הגברהפרעה בפוריות הגבר הינה שכיחה מאד בקרב זוגות המתקשים להרות: ב 20% מהזוגות זהו הגורם היחידי המזוהה ובעוד 20-40% אי פריון הגבר מהווה גורם נוסף! ברור אם כן שכבר בשלבים הראשוניים של ברור אי פריון יש להעריך את פוריות הגבר.

מהן הסיבות היכולות להוביל להפרעה בפוריות הגבר?

יש להבין שתהליך ייצור הזרע הוא תוצאה של "תרשים זרימה" כך שכל שיבוש בדרך עשוי להוות גורם. הבקרה על ייצור תאי הזרע מקורה במח כמובן תוך קיומו של היזון חוזר מתאי האשך עצמם. האשך מכיל למעשה שתי מערכות: מערכת אחת אחראית על ייצור תאי זרע ומערכת שנייה תומכת בייצור זה. חלק מכריע במערך התומך הוא ההפקה המתמדת של ההורמון הגברי המפורסם – טסטוסטרון.

בנוסף, על מנת לייצר נוזל זרע יש צורך במערכת בלוטות תומכת וכן ב"צנרת" תקינה. אם לדוגמא, בעקבות דלקת/זיהום מתרחשת חסימה של אחת מצינוריות הזרע הראשיות עלולה להיות ירידה משמעותית בכמות הזרע ופגיעה בפוריות הגבר.

מה הדרך לברר ולבדוק את פוריות הגבר ?

ראשית יש לברר האם קיימים ארועי עבר או הווה הקשורים בפגיעה בפוריות הגבר. לדוגמא, גבר אשר בילדותו עבר ניתוח אשכים, או לחילופין גבר שעבודתו כרוכה בחשיפה לחומרים רעילים. בשלב הבא יש לבצע בדיקת זרע. זהו למעשה הכלי הבסיסי והחשוב ביותר! על סמך בדיקת הזרע יש להחליט על השלבים הבאים: בדיקה ידנית של האשכים , בדיקה הורמונאלית, בדיקת על קול של האשכים ועוד.

מה בודקים בבדיקת זרע?

ראשית יש להתכונן לבדיקת זרע – יש להקפיד לקבל הסבר בעל פה/בכתב מהרופא המטפל או ממעבדת הזרע על מנת להבטיח שהדגימה אכן מייצגת. הבדיקה מבוצעת במעבדות המתמחות בכך וכוללת פרטים רבים: החשובים ביותר הם ריכוז הזרע, מידת התנועתיות של הזרע וכמות הזרע התקין ע"פ צורתו.

מה הטיפול במידה ומגלים כי הזרע אינו תקין?

כאמור, אם בדיקת הזרע אינה תקינה יש לנסות ולברר מדוע. פעמים רבות הברור לא יעלה דבר, אך לכל הפחות ישלול מצבים מסוכנים. במידה והברור חושף בעיה מוגדרת ניתן בחלק מן המקרים להציע גם טיפול הולם. אם נתייחס לדוגמא של חסימה במעבר הזירמה, הרי שניתן להפיק תאי זרע ע"י שאיבתם בהרדמה לפני אתר החסימה.

במקרים אחרים מאובחן בבדיקת האשכים/בדיקת על קול גודש ורידי של האשך (VARICOCELE). מצב זה שכיח מאד בקרב אוכלוסיית הגברים עם ירידה בפריון הגבר, אך קיים גם בקרב גברים פוריים והטיפול הניתוחי בו שנוי במחלוקת. אבחנה כזו דורשת דיון עם בני הזוג תוך התייחסות לנתונים אחרים כמו גיל בת הזוג וזמן ההמתנה לאחר הניתוח.

לצערנו, ברוב המקרים של פגיעה בפוריות הגבר אין ביכולתנו להציע "תיקון", אך בהחלט יש ביכולתנו לעזור בהשגת הריון. במקרים של הפרעה קלה בנתוני הזרע ניתן לבצע הזרעה תוך רחמית: הזרע עובר תהליך הכנה מיוחד במעבדת הזרע ומוכנס ישירות בפעולה פשוטה (במסגרת מרפאה) אל תוך הרחם. אם ההפרעה בזרע היא קשה לא תהיה תועלת בהזרעה תוך רחמית. במקרים אלה יש לפנות לטיפולי הפריה חוץ גופית – IVF.

יש לציין כי במסגרת IVF התרחשה מהפכה ביכולת להוביל להפריה והריון גם במקרים של פגיעה חמורה בנתוני הזרע! הודות לפיתוח שיטת המיקרו מניפולציה (ICSI), במהלכה מוזרק תא זרע בודד ישירות אל תוך הביצית, עלתה יכולתנו לסייע לזוגות רבים, אשר בעבר נותרו ללא מענה. הודות לטכניקה זו מתאפשרת יצירת עוברים גם במקרים קשים של אי פוריות הגבר בהם קיימים רק זרעונים בודדים בתנועה!


ד"ר ענת הרשקו-קלמנט – רופאה בכירה ביחידה להפריה חוץ גופית בביה"ח מאיר ומנהלת מרפאת פוריות במרכז בריאות האישה של קופ"ח כללית בנתניה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן