סקירת מערכות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

סקירת מערכותהריון הוא תקופה מיוחדת ביותר בחיים, אבל זו גם התקופה בה יש לגלות זהירות מיוחדת בטיפול של האם בעצמה ובתינוקות שטרם נולדו.

כלומר, עליה לקיים מפגשי מעקב קבועים עם הרופא. מפגשים אלו כוללים מספר בדיקות סקירת מערכות לאורך כל ההיריון. בהריון תאומים ושלישיות, מבוצעות הרבה יותר בדיקות מעקב מאשר בהריון יחיד, וזוהי הבטחה.

סקירת מערכות מוקדמת מבוצעת בשלב מוקדם של ההיריון, כדי לוודא ששלבי ההיריון מתקדמים באופן תקין, למרות שהעוברים עדיין קטנים ביותר. האישה יכולה לראות ולשמוע באמצעות האולטרסאונד את דופק העוברים או פעימותיהם, בסביבות השבוע השמיני להריון.

מהלך סריקת מערכות

היות וסריקה זו היא המפורטת יותר מכל בדיקות המעקב בהריון תאומים ושלישיות, יש לבצע אותה ביסודיות ולהקדיש את הזמן הדרוש. אם ההורים מעוניינים, הרופא יכול להציג את מין התינוקות לעתיד, ומוודא שלא מתגלות בעיות מיוחדות.

הסריקה עצמה אורכת בסביבות תשעים דקות בהריון תאומים ואף יותר בהריון שלישיות. אם העוברים אינם משתפים פעולה, כשתאום אחד, למשל, אינו מגלה את איבריו כראוי, הבדיקה אורכת יותר זמן. מסיבה זו חשוב אף לתזמן בדיקות אולטרסאונד נוספות ולקיים אותן.

סריקת מערכות אינה כואבת. מלבד הג'לי הקר, לא קיים שום היבט שאינו נוח בבדיקה זו, והיא זהה לכל בדיקת אולטרסאונד אחרת, אלא שבבדיקה זו האישה מתבקשת לשכב על הצד בחלק מהבדיקה על מנת שהרופא יקבל תצוגה טובה יותר של כל אזור.

המקרים בהם מבוצעת סריקת מערכות

סריקה נוספת מתבצעת בין השבועות ה-11-12 להיריון, כשחלק מהרופאים מתזמנים אותה לשבוע ה-13, אך היא חייבת להיות מתוזמנת כראוי. סריקה זו מבוצעת בעיקר על מנת לבדוק את בסיס הצוואר של העוברים, ועשויה, או לא עשויה, להצביע על בעיה אפשרית.

ככל שעובר הזמן, אישה הרה עם תאומים או שלישיות מתבקשת להקפיד על בדיקות אולטרסאונד נוספות כהכרח חיוני למעקב אחר ההיריון. בין השבועות ה-19-20, או בין השבועות ה-18-22, מבוצעת סריקת מערכות ברמה שנייה, הבודקת את עמדת העוברים ואורך צוואר הרחם. בהריון תאומים ושלישיות מבוצעות סריקות שגרתיות ביותר על מנת לוודא שהעוברים גדלים בקצב ובמשקל הראוי.

בבדיקה זו הרופא מחפש אצל כל עובר עשר אצבעות ועשר בהונות. הוא בודק את אורכי הירכיים של העוברים, ואת תווי פניהם. הוא בודק את כתר אורך העכוז, הלב, ועמדת העוברים. ברוב המקרים הבדיקה מסתיימת עם ממצאים תקינים, וזוהי מטרת סריקת מערכות מאוחרת. לחפש את האיברים שבשלבים מוקדמים יותר של ההיריון היו קטנים מדי מכדי להתגלות, וכעת הם נבדקים בזהירות. העוברים עדיין אינם גדולים מדי, אך ניתן להתבונן על יותר איברים.

הרופא מוודא שלתאומים או לשלישיות יש את כל החלקים החשובים: שלפוחית, שתי כליות, קיבה, עמוד שדרה בריא לחלוטין, אברי מין, מוח ולב. מדידות ראש מבוצעות על מנת לוודא שהכול תקין. הרופא מקשיב לקצב פעימות הלב של העוברים, ובודק את זרימת הדם מהשליה אל הלב.

ניתן לראות מספיק מהלב כדי לשלול מומים משמעותיים ביותר בשלב זה. הרופא מוודא שהלב מכיל ארבעה חדרים גלויים ובודק את גודל הלב. הוא מתמקד בכל תאום וחוזר שוב ושוב על הסריקה על מנת לאתר ממצאים חריגים אשר עשויים להצביע על בעיית לב, על מנת לוודא שהכול בסדר עם העוברים. שפה שסועה, למשל, עשויה להתגלות בשלב זה אם היא נוכחת, באמצעות סריקת מערכות מיומנת.

מיקום ומצב השליה נתפסים, חבל הטבור מאותר, וכמות מי השפיר נמדדת כדי להבטיח רמה בטוחה ונורמאלית. הרופא מבצע את הסקירה על מנת לוודא שהכול נמצא במקום בו עליו להיות, שהעוברים גדלים בקצב המתאים לשלבי ההיריון, ומחפש כל סמן.

האולטרסאונד מאתר כל כתם או סמן כך שגובר הסיכוי לאיתור תסמונת דאון והפרעות כרומוזומליות אפשריות באחד העוברים, או בכולם. לעיתים נמצאים סמנים אך בבדיקה נוספת הם אינם מעידים על בעיה אמיתית.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן