מהם הסיכונים והסיבוכים בסוכרת הריון?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

סיכונים וסיבוכים בסוכרת הריוןסוכרת הריון היא מצב מורכב שיכול לגרום לסיבוכים רבים. לכן יש לשתף פעולה עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות ולקחת ברצינות את הסוכרת, שכן חוסר שליטה ואיזון על רמות הסוכר בדם עלול להוביל לסיבוכים חמורים.

סוכרת הריונית מציבה נשים הרות בסיכון גבוה יותר לסיבוכים מסוימים במהלך ההיריון, למרות שהסיכונים מופחתים במידה משמעותית אם סוכרת הריונית מאובחנת ונשלטת כראוי לאורך כל ההיריון.

סוכרת הריון גורמת ללידת תינוקות גדולים יותר – להיפטר מהמיתוס!

הסיבוך הידוע ביותר והסיבה הכללית לדאגה בסוכרת הריון היא "תינוקות גדולים". הגידול המופרז נגרם כתוצאה מסוכרים עודפים בדם האם. יחד עם זאת, אם סוכרת הריון נשלט ומאוזנת היטב, תינוקות נולדים במשקל תקין, אך עלולים לסבול מסיבוכים אחרים אשר קשורים למצב.

למרבה הצער, קיימים הרבה יותר סיבוכים שעשויים להיות קשורים לסוכרת הריון ושליטה נמוכה ברמות הגלוקוז, מאשר רק "תינוק גדול".

סיבוכי סוכרת הריון הקשורים לרמות גלוקוז נמוכות

מצב זה עלול לגרום לסיבוכים וסיכונים לאם ולתינוק, הכוללים:

חוסר שליה בזמן הלידה

הזדקנות מוקדמת של השליה, הידועה גם בשם הידרדרות שליה, או כשל בתפקוד השליה. סיבוך ישיר קשור לסוכרת הריונית, הגורם לליקויים וסיבוכים בשליה. יש להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות, המתמחים בסוכרת, ולהתחיל לנהל מעקב הדוק ובדיקות לאיתור רמות סוכר נמוכות ביותר בדם, או רמות סוכר גבוהות מדי. חשוב לבדוק ולהבחין בהבדל בתנועות התינוק, ולקבל טיפול חירום למצבים אלו.

רעלת הריון

זהו מצב המשפיע על חלק מהנשים ההרות, ומתרחש ברוב המקרים במהלך המחצית השנייה של ההיריון, בסביבות השבוע העשרים, או מיד לאחר שהתינוק נולד. סימנים מוקדמים של רעלת הריון כוללים לחץ דם גבוה וחלבון בשתן. לא תמיד ניתן להבחין בסימנים אלו, אך יש לגלות ערנות להם במהלך מפגשי המעקב השגרתיים לפני הלידה. במקרים מסוימים, תסמינים נוספים עשויים להתפתח, הכוללים:

נפיחות בכפות הרגליים, הקרסוליים, הפנים והידיים, הנגרמת כתוצאה משימור נוזלים, במצב הנקרא בצקת. תסמינים נוספים הם כאבי ראש חזקים; בעיות ראייה; וכאבים ממש מתחת לצלעות. אם אישה חווה כל אחד מתסמינים אלו של הידרדרות שליה או רעלת הריון, עליה לפנות מיד לקבלת ייעוץ רפואי.

לידה מוקדמת – כשהתינוק נולד לפני השבוע ה-37 להריון. מצב זה עלול להוביל לסיבוכים כגון צהבת או תסמונת מצוקה נשימתית (RDS).

בעיות בריאות זמן קצר לאחר הלידה, המחייבות טיפול בבית החולים – כגון היפוגליקמיה, שהיא רמות נמוכות של סוכר בדם, או קשיי נשימה.

הפלה – אובדן ההיריון במהלך 23 השבועות הראשונית.

לידת תינוק מת – כשהתינוק מת במהלך הלידה.

כמות מוגזמת של מי שפיר – מצב זה מזוהה על ידי אולטרסאונד ועשוי לגרום להשתנה תכופה וייצור נוזלים על ידי הריאות. זיהוי המצב יכול להוות את אבן הפינה לבדיקת סוכרת הריון אצל אישה שעדיין לא אובחנה.

הסיבוכים הנפוצים ביותר

גם נשים שמקפידות על איזון רמות הסוכר בדם לאורך ההיריון, עלולות להימצא בסיכון לסיבוכים הנפוצים ביותר, הכוללים בעיות בריאותיות זמן קצר לאחר הלידה, הדורשות טיפול בבית החולים; רמות סוכר נמוכות בדם; או צהבת.

הסיבוכים הנפוצים ביותר אצל תינוקות שנולדו לאימהות עם סוכרת הריונית הם היפוגליקמיה וצהבת. גם הפרעות קשב וריכוז ובעיות התפתחות עשויות להשפיע על חלק מהילדים.

היפוגליקמיה אצל תינוקות

תינוקות בני יומם שנולדו לאימהות עם סוכרת הריון, שלא הקפידו על שליטה טובה בסוכרת, נאבקים עם רמות הסוכר בדם לאחר הלידה. מצב זה נובע מתנודות קיצוניות באינסולין המתרחשות במהלך ההתפתחות ברחם, באופן המשבש את יכולת עיבוד עודף הסוכרים בדם האם.

תינוקות אלו עשויים לסבול מרמות אינסולין גבוהות ביותר במהלך הימים הראשונים לאחר הלידה, אשר עלולים לגרום להיפוגליקמיה. תינוקות שנולדו לאימהות עם סוכרת הריון שהקפידו על שליטה טובה ברמת הסוכר בדם, עדיין עלולים לסבול מרמות נמוכות של סוכר בדם לאחר הלידה.

מניעת סיבוכים וסיכונים בסוכרת הריון

ניתן למנוע את רוב הסיכונים והסיבוכים המשפיעים על האם והתינוק, לאורך ההיריון, במהלך הלידה ולאחריה, באמצעות נקיטה בצעדי המניעה הבאים:

שמירה על רמות הסוכר בדם בטווח היעד היציב – מומלץ ביותר להקפיד על רמות הסוכר בדם בתוך המטרות היציבות לאורך ההיריון, עד הלידה. חלק מהנשים סובלות מתנודות אינסולין וזקוקות לטיפולי גלוקוז על מנת לשלוט ברמות הסוכר בדם במהלך הלידה, אך טיפול זה אינו נחוץ אם אישה מקפידה על שליטה טובה על הרמות במהלך ההיריון.

הנקה ראשונה – לאחר שהתינוק נולד, חשוב לתזמן את ההנקה הראשונה במהלך מחצית השעה הראשונה על מנת לסייע לאיזון רמות הסוכר בדם.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

הקשר שבין טיפולי פוריות לסיכוי ללקות סוכרת היריון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן