ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ניתוח קיסרי

ניתוח קיסריניתוח קיסרי (חיתוך דופן) נועד לחלץ עובר מהרחם אם לידה נרתיקית אינה מתאפשרת. שמו של הניתוח הקיסרי ניתן לו ,על פי המסופר, בעקבות צורת לידתו של יוליוס קיסר.

ישנן שלל סיבות, מספר טכניקות ניתוחיות והשלכות לצורת לידה בהריון עתידי לניתוח קיסרי, ננסה לתאר נושאים אלה בשורות הבאות.

סיבות רפואיות לניתוח קיסרי

ניתן לחלק את ההתוויות באופן גס לשלוש קבוצות עיקריות:

  1. סיבות אימהיות: הכוללות בין השאר מחלת רקע של האישה אשר אינה מאפשרת לידה נרתיקית, מבנה אגן לא תקין ( הכוונה לאחר שברים או ניתוחים באגן ), הרפס נרתיקי פעיל, בעיות אנטומיות של הנרתיק או דרכי הלידה , מבנה לא תקין של צוואר הרחם (שוב , הכוונה היא אחרי ניתוחים או פעולות כירורגיות שבוצעו בצוואר הרחם.
  2. סיבות עובריות: הכוללות בין השאר מנחים או מצגים פתולוגיים, הערכת משקל גדולה מאוד או קטנה מאוד, פגות קיצונית (זוהי התוויה יחסית בלבד לביצוע ניתוח קיסרי, ויש לשקול כל מקרה לגופו), מומים עובריים אשר יכולים למנוע לידה נרתיקית, ועוד.
  3. סיבות של הרחם או השלייה: הכוונה כאן היא בעיקר שליות פתח מלאות או חלקיות, רחם בעל מבנה לא תקין ועוד.

ישנן הרבה התוויות שנמצאות בחפיפה של יותר מקבוצה אחת וכוללות לידה אשר אינה מתקדמת (שיכולה לרמז על אי התאמה בין האגן לעובר), חשד למצוקת עובר (עקב מגוון סיבות כגון הפרדות מוקדמת של השליה, שמט של החבל הטבור ועוד) שמתבטא בעיקר בניטור עוברי לא תקין.

חלק מן הנשים בוחרות ללדת בלידה קיסרית אך זו אינה מהווה התוויה רפואית לניתוח.

לפני הניתוח הקיסרי, לאחר קבלת הסכמת המטופלת והחתמתה, יש תהליך של הכנה לניתוח, שיחה עם המרדים ובחירת סוג ההרדמה (אפידוראלית, ספינאלית או כללית), מעבר לחדר הניתוח, כיסוי ורחצה סטריליים לפני התחלת הניתוח.

סוגי ניתוח קיסרי

הניתוח הנפוץ ביותר והוא זה המתבצע ברוב רובם של המקרים הוא ניתוח קיסרי בחתך רוחבי תחתון. בניתוח זה מתבצע חתך רוחבי על העובר ( בד"כ בקו השיער ) וחתך רוחבי ברחם. היתרון בניתוח זה הוא הריפוי הטוב והמהיר של החתך הניתוחי, כמעט ללא פגיעה אסתטית בעור הבטן וכן שיעור סיבוכים נמוך.

ניתן לבצע ניתוח קיסרי קלאסי , כלומר החתך ברחם הינו אורכי (החתך בעור יכול להיות רוחבי או אורכי). חתך זה בוצע כדבר שבשגרה עד לשנות החמישים של המאה הקודמת וכיום הוא נדיר. ניתוח זה יתבצע בדרך כלל בניתוחים קיסריים חוזרים אשר בהם המנתחים צופים הדבקויות תוך בטניות עקב ניתוחים קודמים, מנח רוחבי של העובר כאשר עמוד השדרה של העובר פונה כלפי עמוד השדרה של אימו ועוד.

לעיתים כאשר ניתוח קיסרי מסתבך, המנתחים שהחלו את הניתוח בחתך רוחבי נאלצים להוסיף חתך אורכי ( Inverted T section ). במקרה זה ההתייחסות היא כמו לניתוח אורכי.

זמן ההתאוששות של ניתוח קיסרי הוא מספר ימים אשר במהלכם עוקבים אחר תהליך ההתאוששות באשפוז. השחרור הביתה הוא בדרך כלל ביום הרביעי או החמישי. לאחר ניתוח אורכי המעקב הוא למשך שבוע ימים. הוצאת הסיכות מן העור מתבצעת בדרך כלל כשבוע לאחר הניתוח.

הסיבוכים של ניתוח קיסרי הם כמו לאחר כל ניתוח בטני וכוללים דימום, זיהום, דלקת בדרכי השתן וקושי בנשימה. ניתוח קיסרי לא אמור להשפיע על המחזור החודשי, כאבים המלווים אותו (אם יש), היכולת להרות וכו'.

לידה לאחר ניתוח קיסרי בודד

ניתן ללדת בלידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי בודד ואפילו סיכויי ההצלחה הם לא רעים בכלל (כ 70%). יש מגוון שיקולים אשר יש לשקול טרם ההחלטה על צורת הלידה לאחר ניתוח קיסרי. יש להיוועץ עם הרופא המטפל עוד טרם השליש השלישי בקשר לנושא זה.


ד"ר אריה קויפמן – מומחה בגנטיקה רפואית, רופא בכיר במכון לגנטיקה של האדם, המרכז הרפואי סורוקה, באר-שבע.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן