מענק לידה

מענק לידה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מענק לידה

מענק לידהאחת מזכויות אישה היולדת בישראל היא קבלת מענק לידה המשולם על ידי הביטוח הלאומי. מטרתו של מענק הלידה הוא לסייע לאישה היולדת בהוצאות הראשוניות אחרי הלידה. מענק הלידה משולם לחשבון הבנק של היולדת בתשלום חד פעמי. בכתבה זו נפרט על הזכאות למענק הלידה, על גובה המענק ועל מקרים מיוחדים.

זכאות לקבלת מענק לידה

מענק הלידה, בניגוד לדמי הלידה, משולם רק לנשים שילדו את ילדם בבית החולים או שאושפזו לאחר הלידה בבית החולים. לפיכך, אם ילדת את ילדך בלידה ביתית, ולא הגעת לבית החולים לאחר מכן, את אינך זכאית למענק לידה.

כל תושבת ישראל או אישה הנשואה לתושב ישראל זכאית למענק הלידה גם אם לא ילדה את התינוק בישראל. גם אם אינך תושבת ישראל, אך את עובדת בישראל 6 חודשים רצופים לפני הלידה (או שבן זוגך עובד בישראל 6 חודשים רצופים לפני הלידה), את זכאית למענק לידה, ובתנאי שילדת את התינוק בישראל.

גובה מענק הלידה

גובה מענק הלידה נקבע לפי מספר הילדים הקודמים שיש לזוג, וכן לפי מספר הילדים שנולדו בלידה הנוכחית. נכון ל-1.1.2011 גובה מענק הלידה הוא:

  • עבור לידת ילד ראשון במשפחה – 1652 ש"ח.
  • עבור לידת ילד שני במשפחה – 743 ש"ח.
  • עבור לידת ילד שלישי ועבור כל ילד נוסף במשפחה – 496 ש"ח.
  • עבור לידת תאומים – 8260 ש"ח.
  • עבור לידת שלישיה – 12,390 ש"ח.

מענק לידה – מקרים מיוחדים

ישנם מקרים מיוחדים הקשורים במענק לידה:

  • אימוץ ילד מתחת לגיל 10, מזכה במענק דומה למענק לידה. סייג לכך הוא אדם המאמץ את ילדו של בן זוגו ואז הוא אינו זכאי למענק.
  • אם, חס וחלילה, נולד ולד מת וזאת לאחר יותר מ-26 שבועות הריון, האישה זכאית למענק הלידה.
  • אם היולדת נפטרת, חס וחלילה, במהלך הלידה, בן זוגה של האישה או האפוטרופוס של הילד, זכאי למענק הלידה.

אופן הגשת התביעה למענק לידה

הדרך הקלה ביותר להגשת תביעה לביטוח לאומי לקבל מענק לידה הוא בבית החולים בעצמו. כל מה שצריך לעשות הוא להביא לבית החולים את תעודת הזהות של האישה היולדת ושל בן זוגה וכן את חשבון הבנק שלהם. אם זהו לא ילדכם הראשון, מענק הלידה יתבצע לחשבון הבנק אליו אתם כבר מקבלים את קצבת הילדים. אם אין לכם תעודת זהות ישראלית או אם ילדתם בבית חולים שאין לו הסדר עם הביטוח הלאומי, תצטרכו להגיש תביעה לקבלת מענק לידה בסניף ביטוח לאומי הקרוב למקום מגוריכם.

לסיכום, מענק הלידה משולם ליולדת שילדה בבית החולים וגובהו נקבע לפי מספר הילדים הקודמים ולפי מספר הילדים שנולדו בלידה הנוכחית. על מנת שתוכלו להגיש תביעה למענק לידה בצורה הקלה ביותר, ולא תצטרכו לגשת לביטוח לאומי, כדאי מאוד לזכור להביא תעודות זהות לחדר הלידה.

זכויות נשים אחרי לידה

מידע נוסף

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן