מוהל

מוהל

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מוהל

מוהלכל אדם המבצע טקסי ברית מילה נקרא מוהל. לצערנו, בישראל אין צורך ברישיון לשם ביצוע טקסי ברית מילה ולכן יש צורך להיות זהירים מאוד בנושא. מוהל שאינו מקצועי יכול לבצע טעויות קשות שעלולות לגרום לפגיעה קשה בילד. בכתבה זו נרצה לתאר את הקבוצות השונות של מוהלים ואת ההסמכות והכישורים שלהם.

מוהלים מוסמכים

משרד הבריאות בשיתוף הרבנות הראשית הקים ועדה לפיקוח על מוהלים. כל מוהל רשאי לפנות לועדה על מנת לקבל ממנה הסמכה לביצוע טקסי ברית מילה. לשם כך הוא יידרש לקבל המלצות וכן אישור על כך שהו ביצע לפחות שלושים מילות בפיקוחו של המוהל המוסמך. בנוסף, המוהל יצטרך לעבור בדיקות רפואיות מסוימות כמו שלילת בעיות של רעידות בידיים, וקבלת חיסון לצהבת נגיפית מסוג B.

על מנת לקבל את הרישיון יצטרך המוהל להפגין ידע הן בפן הדתי של טקס ברית המילה והן בפן המעשי-כירורגי של הסרת העורלה עצמה. לאחר בחינה של אנשי מקצוע בשני נושאים אלו ולאחר שהוא נבחן בביצוע ברית מילה בפועל, המוהל יקבל את הרישיון וההסמכה המיוחלת. מוהל מוסמך שהינו ותיק מאוד ועבר גם בחינות מיוחדות נוספות יקבל תואר 'מוהל מומחה' מטעם הועדה.

חשוב לציין שההסמכה אינה לכל החיים. יש לחזור לבדיקות רפואיות תקופתיות, והועדה רשאית אף לפסול רישיון של מוהל אם היא מוצאת לנכון. תוכלו לפנות לועדה לפיקוח על מוהלים בטלפון: 02-5313141/2.

מוהלים שאינם מוסמכים

מוהל שאינו מוסמך הוא מוהל שהוכשר לביצוע טקסי ברית מילה על ידי מוהל ותיק, כאשר בדרך כלל הוא שימש כעוזרו של המוהל הותיק לאורך תקופה מסויימת. אין כל סטנדרטים ברורים לכישורים של מוהל שאינו מוסמך, ואין שום גוף שמפקח על מוהלים כאלו. לפי הוראות משרד הבריאות, מוהלים שאינם מוסמכים אינם רשאים להיות מועסקים על ידי בתי החולים הציבוריים.

מוהלים רופאים

ישנם רופאים המשמים גם כמוהלים ובמצעים את טקסי ברית המילה בבתי חולים, בבית או בקליניקות פרטיות, לפי רצון ההורים. ישנו יתרון ברור בכך שהמוהל הוא גם רופא, וההורים החוששים עשויים אף לחוש נוח יותר בבחירת מוהל רופא. אולם, חשוב לזכור שההתמחות כרופא (שעשויה להיות התמחות בנושאים שונים – ילדים, כירורגיה, אורולוגיה, פלסטיקה וכו'), אינה מכשירה את הרופא בהכרח בביצוע טקסי ברית מילה. אין תחליף לניסיון שבביצוע טקסי ברית מילה רבים. מעבר לכך, אם תרצו בברית מילה בעלת צביון דתי, תצטרכו לוודא שהמוהל רופא, מוכשר גם לכך.

לסיכום, תחום המוהלים בארץ הוא תחום פרוץ. ישנם מוהלים שהוסמכו על ידי הועדה לפיקוח על מוהלים. תוכלו לפנות לועדה כדי לקבל את רשימת המוהלים המוסמכים. קיימים גם מוהלים שאינם מוסמכים ומוהלים שהם גם רופאים. מכיוון שתהליך ברית המילה הוא תהליך כירורגי, חשוב מאוד לבחור מוהל מוכשר לכך. גם לפן הדתי שבטקס ברית המילה יש חשיבות אצל אנשים רבים ולכן תצטרכו לוודא את כל הפרטים בטרם תבחרו מוהל.

שיהיה במזל טוב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן