חופשת לידה

חופשת לידה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

חופשת לידה

חופשת לידהאם את עומדת ללדת בקרוב כדאי שתלמדי קצת על חופשת הלידה לה את זכאית, על דמי הלידה שמתלווים אליה ועל הדרכים לנצל אותה. כיום בישראל עומדת חופשת הלידה על 26 שבועות שהם חצי שנה.

מתוך 26 השבועות הללו את תהיי זכאית להחזר כספי מביטוח לאומי שנקרא דמי לידה עבור 14 שבועות בלבד. 12 השבועות הנוספים הינם ללא תשלום. חופשת לידה יכולה להתחלק בין בני הזוג, אולם בכל מקרה היא לא תעלה באורכה על חצי שנה. בכתבה זו נסקור את הדברים העיקריים הקשורים בנושא חופשת לידה.

זכאות לחופשת לידה

כל אישה בישראל שילדה ילד זכאית לקבל חופשת לידה. גם במקרה של אימוץ ילד עד גיל עשר או, חס וחלילה, כאשר נולד ולד שאינו בחיים, ישנה זכאות לקבל חופשה זו. זכאות לחופשת לידה מתלווה לזכויות נוספות שיפורטו בהמשך.

אורך חופשת לידה

כאמור אורכה של חופשת הלידה הוא עד 26 שבועות. כמובן שניתן לחזור לעבוד עוד לפני כן, וכמו כן ישנה אפשרות לחלק את חופשת הלידה בדרכים שונות. ניתן לקחת חלק מחופשת הלידה עוד לפני הלידה עצמה, אולם לא יותר משבעה שבועות לפני מועד הלידה המשוער. כך שאם ילדת בדיוק במועד הלידה המתוכנן, הרי שתוכלי לקחת חופשת לידה שתתחלק כך: 7 שבועות לפני הלידה, ו-19 שבועות אחריה.

ישנם מקרים שבהם ניתן להאריך את חופשת הלידה או לחלק אותה בין ההורים. נסקור כעת מקרים מיוחדים כאלה.

חופשת לידה במקרים של לידה מרובת עוברים או במקרה של אשפוז של היולדת או התינוק

  • יולדת שאושפזה לאחר הלידה ל-15 ימים לפחות תוכל להאריך את חופשת הלידה כאורך תקופת האשפוז (אולם לא יותר מ-4 שבועות). בנוסף, ניתן להחשיב עד שלושה שבועות כחופשת מחלה ולהמשיך את חופשת הלידה בתום תקופת האשפוז. אותם הכללים חלים גם אם מדובר באשפוז של התינוק ולא של היולדת.
  • בנוסף, אם התינוק שלך מאושפז בבית החולים לתקופה העולה על 6 שבועות, תהיי זכאית לתקופה נוספת של חופשת לידה.
  • אם ילדת יותר מתינוק אחד תהיי זכאית להארכה של שבועיים או שלושה של חופשת הלידה עבור כל תינוק נוסף. קראי עוד על כך בכתבה על דמי לידה.
  • האב רשאי להחליף את האם בחופשת לידה לאחר שהיתה בחופשה לפחות 6 שבועות לאחר הלידה. במקרה כזה חופשת הלידה של האב תהיה לפחות בת 3 שבועות.

זכויות האישה בחופשת לידה

מעבר לזכאות לחופשת הלידה עצמה, יש לך זכויות נוספות. ראשית, אם את שכירה או עצמאית אשר שילמה דמי ביטוח לאומי, מגיעים לך דמי לידה עבור חלק מחופשת הלידה. על מנת לברר את זכאותך לפיצוי כספי, קראי עוד בכתבה על דמי לידה. אם את שכירה, חשוב שתדעי שלא ניתן לפטר אישה הנמצאת בחופשת לידה, וכן אסור לפטרה 60 יום אחרי חזרתה מהחופשה.

מעבר לנושאים העיקריים בנושא חופשת לידה שהוזכרו בכתבה זו, ישנם כמובן מקרים מורכבים יותר. במקרה כזה, כדאי לפנות בשאלות לביטוח לאומי, שם תוכלו לקבל את התשובות המדויקות ביותר.

זכויות נשים אחרי לידה

מידע נוסף

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן