זכויות – הריון מרובה עוברים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

זכויות – הריון מרובה עובריםהיריון מרובה עוברים הוא הריון מאתגר מאד, הכרוך בלא מעט סיכונים ולעיתים עשויים להיות נלווים לו גם סיבוכים מסוימים. לזכותן של נשים הריוניות וגם לאימהות טריות לתאומים או לשלישיות עומדות זכויות מיוחדות, המוצעות על ידי המוסד לביטוח לאומי, תוך התייחסות למצבן המיוחד.

לעובדה שהן נושאות ברחמן שניים או שלושה תינוקות. ולאחר הלידה, מתמודדות עם המורכבות והאתגר הרב, שכרוך בכך. הזכויות המגיעות להן מטעם המוסד לביטוח לאומי מתעדכנות בכל שנה ב – 1 לינואר, בהתאם לעליית מדד המחירים לצרכן, כפי שהיה בשלב שחלפה לה.

שמירת הריון

במקרה של הריון מרובה עוברים, זכאיות הנשים ההריוניות לגמלת שמירת הריון. הדבר ניתן לכל אישה תושבת ישראל, בין אם היא שכירה או עצמאית, וכל עוד שילמה דמי ביטוח לאומי עבור 6 חודשים במשך 14 החודשים לפחות שקדמו ליום בו נאלצה להפסיק את עבודתה בשל שמירת הריון.

הגמלה משולמת לאישה במידה ונעדרה ממקום עבודתה בשל סיכון רפואי הקשור להיריון ובין אם מקום העבודה שלה או סוג העבודה שלה מסכנים אותה ואת עוברה ולא נמצאה לה חלופה. את גמלת שמירת הריון מקבלת האישה רק לאחר 30 ימי שמירת הריון רצופים. במידה וחזרה לעבוד לאחר מכן, תקבל את הגמלה לאחר 14 ימים רצופים, ולא תאלץ להמתין שוב תקופה של 30 יום. גובה הגמלה נקבע בהתאם לשכרה, עד לתקרת גובה "שכר בסיס" כפי שקבע המוסד לביטוח לאומי.

חופשת לידה

אישה שילדה תאומים או שלישייה, זכאית להאריך את חופשת הלידה שלה מעבר לחופשה הלידה הרגילה, העומדת כיום על 14 שבועות, כש – 7 שבועות לפני כן יכולים להיות לפני הלידה עצמה. מי שזכאית לחופשה של 14 שבועות, יכולה להאריך את החופשה, במקרה של הריון מרובה עוברים, ל – 3 שבועות נוספים עבור כל ילד נוסף שנולד.

כלומר, במידה וילדה תאומים, תהיה האישה זכאית ל – 17 שבועות סך הכל, במידה וילדה שלישייה, תהיה זכאית לחופשה לידה שאורכה כ – 20 שבועות. במידה והאישה זכאית ל – 7 שבועות חופשת לידה, תוכל להאריך אותם בשבועיים עבור כל ילד נוסף – 9 שבועות לאחר לידה תאומים או 11 שבועות לאחר לידת שלישייה.

דמי לידה

דמי הלידה משולמים לאישה שילדה על ידי המוסג לביטוח לאומי, ובמקרים מסוימים ניתנים לאב. דמי הלידה מועברים ליולדת היוצאת לחופשה לידה, ונקבעים על פי משך חופשת הלידה. הסכום המועבר ניתן לרבו בסמוך ללידה עצמה, בין אם באופן מרוכז ובין אם באופן מפוצל. לרוב, יועבר הסכום עד 6 שבועות לאחר הלידה, בעוד שהיתרה יועבר לאחר מכן.

מענק לידה

מענק הלידה ניתן על ידי המוסד לביטוח לאומי לכל אישה שילדה, בין אם עבדה לפני כן ובין אם לאו. גובה המענק משתנה בכל שנה, כשנכון לשנת 2016, עומד על 8,757 ₪ בלידת תאומים, 13,136 ₪ בלידת שלישייה או 13,136 בלידה של יותר משלושה ילדים. עבור כל ילד נוסף – 4,379 ₪.

במידה ומדובר בלידה של שלישייה ויותר, זכאים ההורים לקבל קצבת לידה חודשית במשך תקופה של 20 חודשים, שנספרת החל מחודש לאחר הלידה. עד לגיל 3 חודשים, תקבל היולדת סכום של 11,209 ₪, עד לגיל 6 חודשים – 8,757 ₪, עד לגיל 12 חודשים – 5,254 ₪ ובין הגילאים 13 חודשים ועד 20 חודשים תקבל היולדת 3,065 ₪. עבור רביעייה או חמישייה מדובר בסכומים גבוהים יותר. כך או כך, חשוב להתעדכן דרך המוסד לביטוח לאומי הן באשר לסכומים המדויקים והן באשר לאופן הגשת הבקשה לקבלת הקצבה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן