דילול עוברים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילול עובריםדילול עוברים הוא הליך המשמש להפחתת מספר העוברים בהריון מרובה. הליך זה מבוצע בשל סיכוני הפלה, הגברת הבעיות ההתפתחותיות לאימהות ולעוברים, הסיכון הגבוה לסיבוכים, כולל לידת עובר מת והגברת סיכויי נכות לכל החיים אצל אחד העוברים או כולם.

ההליך מגן על בריאות האם, העוברים וההיריון. אך למרות שלעיתים הוא הכרחי, הוא עשוי להיות רגשי, מורכב ומאתגר מבחינה אתית.

מטרת דילול עוברים

מטרת ההליך היא להגביר את הסיכוי להריון מוצלח ובריא. ההליך מבוצע בשלב מוקדם של ההיריון, בין השבוע התשיעי לשבוע ה-12, או בתחילת השליש השני, כשאישה נושאת שלושה עוברים או יותר.

הגורמים המובילים לצורך בדילול עוברים כוללים:

מומים מורכבים – המתגלים אצל אחד העוברים, ברמה הצפויה להוביל למותו בשלב מאוחר יותר של ההיריון, ואיום על הישרדות שאר העוברים.

איום על בריאות האישה או העוברים – חלק מההריונות מרובי העוברים כרוכים בסיכונים בריאותיים והדילול מבוצע לשם הגנה על בריאות האם והעוברים.

סיכון לצירים מוקדמים – הריונות מרובים מסוימים כרוכים בסיכון גבוה לצירים מוקדמים ולידה מוקדמת, או בסיכון לאבד עובר אחד או יותר.

אופן ביצוע ההליך

השיטה הנפוצה ביותר לדילול עוברים היא דרך הבטן. בהליך זה, הרופא משתמש באולטרסאונד כמדריך, ומחדיר דרך בטן האישה מחט המכוונת אל העובר הנבחר. הוא מזריק לו נוזל אשלגן כלורי, המפסיק את תפקוד ליבו.

היות והעובר קטן ביותר במהלך השליש הראשון, הוא מת ונספג על ידי גוף האם, כשהתוצאה היא דימום נרתיקי, אך ללא פגיעה בעוברים האחרים. זהו אותו תהליך המתרחש בתסמונת התאום הנעלם.

היבטים שמומלץ לדעת

ההחלטה על דילול עוברים היא קשה וטראומטית. אם אישה מתמודדת עם החלטה זו, עליה להתייעץ עם הרופא לגבי הסיכונים האישיים הכרוכים בשמירת כל העוברים, לעומת הסיכונים הכרוכים בבחירת ההליך. מומלץ להתייעץ אף עם יועץ פסיכולוגי או רוחני, המסייע בהתמודדות לאורך כל התהליך הכואב הזה.

אישה העומדת בפני הליך דילול עוברים צריכה לקחת בחשבון את כל השיקולים ולשאול את עצמה בכנות כיצד היא מרגישה לגבי ההליך, וכיצד היא מרגישה לגבי העתיד הצפוי לה ולתינוקות אם לא תבצע אותו, במיוחד לאחר שהבינה את הסיכונים הכרוכים במניעת ההליך. יש להתייעץ עם מומחה לרפואת האם והעוברים ולהבין את כל האפשרויות. נשים דתיות או חרדיות יכולות לבקש הנחיות, עצות או נחמה מהרב.

התמודדות עם דילול עוברים מתוכנן

אחד מכל שלושה הריונות מרובי עוברים חווה התדלדלות באופן טבעי. כלומר, חלק מהנשים ההרות עם שלישיה, יולדות בסופו של דבר תאומים, לאחר שאחד העוברים מת באופן ספונטני במהלך ההיריון. במילים אחרות, דילול עוברים עשוי להתרחש באופן טבעי, אך כשהבחירה מבוצעת באופן מכוון, הקושי מובן.

אם אישה מחליטה להתקדם עם הליך דילול עוברים, היא נוטה לחוות רגשות צער עמוק, עצב או דיכאון במשך חודשים או שנים לאחר מכן. על מנת להתכונן להחלטה מהותית זו, יש לבקש שירותי ייעוץ, להבין את כל המידע, לקבל את ההחלטה באופן עצמאי, ולמצוא שלווה עם הבחירה במהלך התקדמות ההיריון ולאחר הלידה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן