גזים בהריון

גזים בהריון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

גזים בהריון

גזים בהריוןכל אחד מאיתנו סבל בזמן כזה או אחר מהיווצרות של גזים בבטן, אולם גזים בהריון היא תופעה שכיחה אפילו יותר, ונשים רבות בהריון סובלות ממנה. תשמחו לדעת שישנן דרכים להתמודד עם הבעיה, ואנו נלמד אתכן את העקרונות הבסיסיים.

זה אולי מביך מעט להודות בכך אבל לכל אחד מאיתנו היו רגעים לא נעימים שנגרמו עקב הצטברות גזים שנוטים להשתחרר בדרכים לא הכי נעימות. בתקופת ההריון, המצב הוא חמור אף יותר, דבר שיכול לגרום להרגשה פיזית לא נעימה ואף למצבים חברתיים מביכים.

תתעודדו! יש מה לעשות בנידון! בכתבה זו נלמד על הגורמים להיווצרות גזים בהריון ועל הדרכים למנוע את התופעה או להקל בתסמינים שלה, אם היא כבר קיימת אצלכם.

הגורמים להופעת גזים בהריון

ראשית, כפי שכבר הוזכר, ישנם גורמים להיווצרות גזים שאינם קשורים ככל בהריון, לדוגמא: בליעת אוויר בזמן לעיסת מסטיק או סוגי המזון שאנו צורכים. כמובן שההריון תורם בצורה בלתי מבוטלת להופעת גזים בהריון, כאשר ישנם שני גורמים מובילים לכך:

  • עודף ההורמון הנקרא פרוגסטרון בגוף האישה ההרה מאט את תהליך העיכול וגורם להרגשה נפוחה בבטן, ולהיווצרות גזים.
  • הרחם הגדל והתינוק המתפתח בתוכו, לוחצים על המעיים ועל מערכת העיכול ויוצרים בעיות בעיכול.

מכיוון שאלו דברים שקורים בכל הריון, את עשויה לחשוב שאין פתרון לבעיית הגזים בהריון, אולם האמת המעודדת היא שיש מספר דברים שאם תבצעי, תוכלי להרגיש הרבה יותר טוב, פחות נפוחה ועם פחות גזים (ואולי אפילו לנשום טוב יותר).

גזים בהריון – דרכי מניעה והקלה

ישנם מספר דברים שתוכלי לעשות על מנת להקל על גופך אם יש לך גזים במהלך ההריון:

  • הקפידי על תזונת הריון – ישנם סוגי מזון הגורמים באופן ישיר להצטברות גזים בחלל הבטן. סוגי המזון שכדאי מאוד להימנע מהם כוללים ממתיקים מלאכותיים (הנמצאים בכמויות גדולות בתוך משקאות דיאטטיים מוגזים),דגנים מלאים, מאכלים חריפים, ירקות כמו – שעועית, כרוב, כרובית, ברוקולי, תירס ואספרגוס ופירות כמו – שזיפים, תפוחים, אגסים ואפרסקים. חשוב להבין שכל העניין הוא מאוד אישי, ואת תוכלי לזהות אילו סוגי מזון גורמים לך לגזים ואילו סוגים לא.
  • ארוחות קטנות יותר – מכיוון שההריון מקשה על מערכת העיכול לבצע את עבודתה, חשוב שנקל עליה ככל יכולתנו. לכן, במקום לאכול שלוש ארוחות גדולות, כדאי לפרק את הארוחות ליותר ארוחות קטנות יותר. כך יהיה לגוך קל יותר לפרק את המזון, להיפטר מהגזים העודפים ולמנוע תחושת נפיחות בבטן.
  • מזונות שמקלים על מצב הגזים – ניתן לצרוך מספר מזונות ותוספים שעשויים למנוע הצטברות גזים. בין מזונות אלו ניתן למנות את השומר, זנגביל (ג'ינג'ר), חליטות תה וכן תוסף מזון הנקרא תוסף פרוביוטיקה, שהוא תוסף שניתן להשיג ללא מרשם בכל בתי המרקחת.
  • שמרי רישום של התזונה שלך – מכיוון שנושא התזונה הוא אישי, ועל מנת ללמוד מה גורם לך לגזים בהריון באופן מיוחד, נסי לרשום מה את אוכלת בכל ארוחה. אם מספר שעות לאחר האוכל את מרגישה נפיחות בבטן או שיש לך גזים, סביר מאוד להניח שהאחראי העיקרי לכך הוא המזון שאכלת בארוחה הקודמת.
  • להזיז את הגוף – במקום לשבת על הספה אחרי הארוחה ולתת לגזים הנוצרים להשתקע להם במעיים, נסו ללכת מעט ולהפעיל קצת את הגוף, דבר העשוי להקל על היווצרות הגזים. שימו לב שמדובר בהליכה קלה ולא על פעילות גופנית מאומצת שאינה מומלצת בהריון.
  • לבשי בגדים רפויים – חשוב ללבוש בגדי הריון שאינם לוחצים על הבטן משום שגם לחץ זה יכול להפריע לתהליך עיכול תקין ולגרום גם לכאב.
  • שבי ברגליים מורמות – כשאת יושבת, שימי כרית מתחת לרגלייך על מנת להוריד לחץ ממערכת העיכול. תנוחה זו תסיר את כובד המשקל של התינוק, ותאפשר למערכת העיכול לעבוד בצורה חופשית יותר, ובכך תתרום להקטנתה בכמות הגזים בבטן.

מצב הבטן כבר טוב יותר? אל תופתעי אם השינויים הקטנים הללו יביאו להרגשה טובה הרבה יותר. לא צריך להשלים אם מצב הגזים רק בגלל שאת בהריון. אם תנקטי בצעדים שהוזכרו בכתבה הזו, ואם תקשיבי לגופך, ותעשי את השיניוים הנדרשים, יכול מאוד להיות שתופעת גזים בהריון תהיה תופעה שתשמעי עליה רק אצל נשים אחרות
.

תופעות נפוצות בהריון

בחילות בהריון
כאבי גב בהריון
עייפות בהריון
צרבת בהריון
בצקות בהריון
גירודים בהריון
גזים בהריון
עצירות בהריון
טחורים בהריון
דליות בהריון
כתמי הריון
גודש באף בהריון
השתנה תכופה בהריון
דימום בתחילת הריון
הפרשות בתחילת הריון
דלקת בדרכי השתן בהריון
התכווצויות שרירים בהריון

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן