בדיקת אולטרה סאונד ראשונית

בדיקת אולטרסאונד ראשונית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בדיקת אולטרסאונד ראשונית

 

בדיקת אולטרסאונד ראשוניתאולטראסאונד נמצא בשימוש מיילדותי כבר שנים רבות. עם השנים הלכו המכשירים והשתכללו על מנת שדרגת החדות והיכולת לראות את התפתחות ההריון כבר בשלבים מאוד מוקדמים וראשוניים שלו יתאפשרו.

כשעוסקים בשלבים מוקדמים בהריון הכוונה החל משבוע 4 (כלומר 4 שבועות מלאים, ספירה על פי וסת אחרונה) ועד לסוף השליש הראשון, כלומר 13 שבועות ועוד 6 ימים. ככל שהבדיקה מוקדמת יותר הדגמת ההריון הצעיר היא בגישה וגינאלית ועם התקדמות גיל ההריון לכיוון 12 שבועות לערך, בדיקת אולטראסאונד ראשונית טובה אפשרית בדרך כלל גם בגישה בטנית.

ליכולת לראות את ההריון בבדיקת אולטראסאונד ראשונית מוקדם ככל האפשר יש השלכות שונות:

  1. הדגמה מוקדמת של ההריון במיקום תקין ובמהלך תקין לאורך השליש הראשון של ההריון מכוונת להתפתחות ראשונית תקינה ולהיפך – אם לא רואים את מה שמצפים להדגים בשלבים מוקדמים של ההריון, הרי שיש בכך לבשר על מהלך לא תקין של ההריון. היתרון המשמעותי של בדיקת אולטראסאונד מוקדמת הוא באיתור מוקדם של ממצאים לא תקינים. ברמה הפרקטית גילוי מוקדם זה מאפשר לנקוט פעולות מוקדמות כגון סיום ההריון. במקביל יש בגילוי המוקדם להפחית מהטראומה הרגשית של גילוי הריון שהפסיק להתפתח או שהתפתחותו לא תקינה, רק בשלבי הריון מאוחרים יותר.
  2. הצד הפחות חיובי של בדיקת אולטראסאונד ראשונית קשור בציפייה של הזוג לראות את העובר בשלבים כל כך מוקדמים ולעיתים קרובות מוקדמים מדי, מה שיוצר חרדה מיותרת, אכזבה וריבוי בדיקות שלא לצורך.

להלן מספר דוגמאות להבהרת משמעות בדיקת האולטראסאונד הראשונית בהריון:

את שק ההריון הראשוני בחלל הרחם ניתן להדגים כבר ב-4 שבועות מלאים. גודל שק זה הוא החל מ-3 מ"מ! בשבוע 5 לבטח אמורים לראות שק זה. במידה ושק ההריון לא מודגם ברחם קיימות מספר אפשרויות. האחת היא שההריון הוא מחוץ לרחם ויש לחפשו במקום אחר כגון בחצוצרות – ומכאן שהגילוי המוקדם של הבעיה מאפשר לנקוט בטיפול הרפואי המתאים ללא עיכובים. אפשרות אחרת היא שגיל ההריון צעיר יותר מהגיל המחושב על פי הוסת האחרונה, במקרים בהם הוסת לא סדירה. במקרים אלו יש לחזור על בדיקת האולטראסאונד כעבור זמן מה (שבוע-שבועיים).

דוגמה נוספת: בשבוע 6+ מצפים לראות בבדיקת אולטראסאונד ראשונית עובר שגודלו כ 2-3 מ"מ וגם דופק עוברי. על אחת כמה וכמה אם מבצעים את הבדיקה בשבוע 7 או 8. במידה ולא מודגם הדופק כמתוכנן הרי שיש בכך להצביע על הריון לא תקין כבר בשלבים מוקדמים ולפעול בהתאם. עם זאת, מחוייבת זהירות בקביעת הריון צעיר כלא תקין, זאת בשל מקרים שגיל ההריון האמיתי לא ברור, וייתכן שהוא צעיר מהצפוי.

שימוש נוסף לבדיקת האולטראסאונד המוקדמת בשליש הראשון הוא בדיקת השחלות שכן בדיקת האולטראסאונד הוגינאלית היא הזדמנות לראות אותן ולוודא שאין ציסטות בשחלות או ממצאים חריגים אחרים, אותם ניתן לגלות בשלב מוקדם זה של ההריון.

לסיכום, היתרון הגדול בביצוע בדיקת אולטראסאונד ראשונית מוקדמת הוא ביכולת לגלות מהלך התפתחות הריון לא תקין מוקדם ככל האפשר (כגון הפלה ספונטנית).

באותה נשימה יש לזכור את מחיר ריבוי בדיקות האולטראסאונד המוקדמות אם הן מבוצעות מוקדם מידי, משום שכך שבני הזוג עלולים להיכנס לסחרור של דאגות וחרדות מיותרים, כאשר בסך הכל הבדיקה בוצעה מוקדם מידי לשלב ההתפתחות בהריון.


ד'ר רון ברדין מומחה לאולטרהסאונד, שקיפות עורפית ,סקירות מערכות עובר ודיקור מי שפיר.

רשימת בדיקות הריון

בדיקות לפני הריון בדיקות כניסה להריון בדיקות מוקדמות בהריון בדיקות במהלך הריון
בדיקות גנטיות
בדיקת טוקופלסמה
בדיקת CMV
בדיקת עגבת VDRL
בדיקת אדמת
בדיקת TORCH
בדיקת הריון
בדיקת הריון ביתית
בדיקת דם להריון
בדיקת בטא הורמון הריון
בדיקת סוג דם
ספירת דם
בדיקות אולטראסאונד
בדיקת שקיפות עורפית
בדיקת סקירת מערכות
בדיקת מי שפיר
בדיקת סיסי שליה
בדיקת חלבון עוברי
בדיקת העמסת סוכר

 

מידע על בדיקות אולטראסאונד

בדיקת שקיפות עורפית
בדיקת סקירת מערכות
מכשיר אולטרה סאונד דופלר ביתי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן